Mentorsprogrammet för unga forskare
Humanvetenskapliga områdets mentorsprogram för unga forskare sammanför juniora forskare med mentorer.
I Mentorsprogrammet har mentorer och mentander kontinuerlig kontakt och träffas under några inplanerade träffar under året efter en given struktur. Paren matchas ihop från olika fakulteter för att de ska få särskilt utbyte av varandras erfarenheter.
Mats Börjesson är programansvarig. Han har lång erfarenhet från universitetsvärlden och är i grunden professor i sociologi men är nu prefekt på Engelska institutionen.
Kontakt och anmälan
Nu är anmälan öppen till Mentorsprogrammet för unga forskare läsåret 2026–2027. Läs mer på sidan nedan.
Mentorsprogrammet för unga forskare läsåret 2026/2027
Om du har frågor eller vill anmäla dig så ta kontakt med programansvarig Mats Börjesson mats.borjesson@su.se, tel: 08-120 762 18.
Läs artiklar om Mentorsprogrammet för unga forskare
Intervju med Mats Börjesson, ansvarig för Mentorsprogrammet för unga forskare:

Mats Börjesson. Foto: Elin Sahlin
Intervju med Hanna Henryson, Institutionen för slaviska och baltiska språk, finska, nederländska och tyska:
Mentorsprogrammet för unga forskare gav Hanna nya insikter om sina karriärmål

Hanna Henryson. Foto: Elin Sahlin
Intervju med Alice Sundman, Engelska institutionen:
Mentorsprogrammet bidrog till mer glädje och kreativitet i forskningen

Alice Sundman. Foto: Elin Sahlin
Intervju med Maximilian Wanner, Statsvetenskapliga institutionen:

Maximilian Wanner. Foto: Cato Lein
Intervju med Noam Ringer, Specialpedagogiska institutionen:

Noam Ringer. Foto: Elin Sahlin
Intervju med My Hellsing, Historiska institutionen:
”Mentorsrelationen idealisk för att hantera stora frågor utan givna svar”

My Hellsing. Foto: Lina Nilsson
Intervju med Kalle Berggren, Barn- och ungdomsvetenskapliga institutionen:
”Mentorsprogrammet hjälper mig att få perspektiv på saker och ting”

Kalle Berggren.
Podd Bakom Bokhyllan: Varför ska man ha en mentor?